Certyfikowane odblaski – postaw na jakość!

Dlaczego jakość odblasków jest taka ważna? By odpowiedzieć na to pytanie musimy sięgnąć do prawa – od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Powszechnie wiadomo, że odblaski chronią życie. Wiele razy zdarza się, że kierowcy poruszający się po zmroku zmuszeni są do zachowania szczególnej ostrożności i pomimo tego natrafiają na pieszego, zauważając go i hamując kilka metrów przed nim.

 

Policja już od wielu lat edukuje na temat noszenia odblasków, informując iż pieszy z takimi elementami widoczny jest po zmroku już ze 150 metrów, dzięki czemu kierowca ma możliwość wczesnej reakcji prowadzącej do uchronienia od wypadku. Pod koniec sierpnia 2015 roku nauki przybrały wymiar formalny. Wszystkie osoby (do tego czasu dotyczyło to tylko dzieci do lat 15) mają obowiązek poruszać się w terenie niezabudowanym po zmierzchu z widocznymi elementami odblaskowymi. Ustawa ta dopuszcza wyjątki tylko wtedy, gdy pieszy porusza się po chodniku.

Odblaski to grupa środków ochrony indywidualnej, dlatego też są notorycznie badane przez Inspekcję Handlową. W sklepach wiele jest gadżetów odblaskowych, które pełnią funkcję reklamową lub inną a dodatkowo są elementami odblaskowymi, jednakże nie są one środkami ochrony indywidualnej. Takie produkty owszem, odbijają światła samochodu i są świetnym dodatkiem do ubioru który zwiększa na pewno bezpieczeństwo na drodze, lecz nie może być podstawowym środkiem bezpieczeństwa po zmroku.

Odblask właściwy powinien mieć trwale nadrukowany widoczny znak CE. Oznacza on bowiem, że produkt jest przebadany i może stanowić podstawowy środek ochrony indywidualnej.

Im więcej elementów odblaskowych, tym piesi i cykliści są lepiej widoczni dla kierowców. Dlatego namawiamy by wyposażać siebie oraz swoje dzieci nie tylko w obowiązkowe kamizelki ale również przyjazne dodatki zwiększające bezpieczeństwo.

 

Polecane produkty

Więcej produktów dostępnych w sklepach: Odblaski24.com.pl oraz Refloactive.

Udostępnij ten post swoim znajomym

Łukasz Koźlarek Opublikowane przez: