Bieganie – jak to robić bezpiecznie?

Za oknem coraz więcej słońca, a prognozy pogody zapowiadają znaczące ocieplenia na obszarze całej polski. Znakomity czas na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Jednak jak robić to bezpiecznie?

W tym krótkim artykule chcielibyśmy przedstawić kilka porad, w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z bieganiem i robić to bezpiecznie.

Powszechnie wiadomo, że bieganie daje zdrowie. To jednak ogromne uproszczenie, ponieważ za tym słowem kryje się ogromna ilość aspektów, w których ten sport powoduje pozytywne zmiany w naszym organizmie. Każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z jakimkolwiek sportem wie, że wpływają One na sferę fizyczną jak i duchową.

 

Pozytywne efekty treningów

Systematyczny trening oddziałowuje na organizm kompleksowo. W jego wyniku, już po kilku treningach zaobserwować można zaobserwować niższe ciśnienie tętniczne podczas spoczynku, znacznie większą wydolność organizmu, czy obniżony cholesterol. Ruch sprawia, że układ mięśniowy i kostny staje się znacząco mocniejszy i wytrzymalszy. W wyniku obciążenia kości, wynikającego z systematycznego biegania, następuje ich stałe obciążenie w wyniku którego są stale mineralizowane i odnawiane.

W wyniku treningu aerobowego (tlenowego) ilość skurczów serca na minutę jest podwyższona, dzięki czemu podczas spoczynku spada. Zasługą obniżania się ciśnienia tętnicznego o którym wspominaliśmy powyżej, jest również pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, co podczas biegania jest procesem naturalnym. Sport ten wpływa na zwiększoną wydajność serca, które jest mocniejsze i pompuje więcej krwi.

Nie trzeba być biegaczem, aby wiedzieć że im dłużej trenujemy, tym bardziej zwiększa się objętość naszych płuc, tym samym organizm jest zdolny pompować więcej życiodajnego tlenu.

Sfera duchowa

Bieganie, jak każdy sport można traktować jako konkurencję własnego ciała, ukierunkowaną na osiegnięcie postawionego sobie celu. Cokolwiek nie napędzałoby do działania, czy to aspekt zdrowotny, czy związany z odkrywaniem swoich możliwości, nieodłącznym aspektem jest wzrost endorfin, potocznie zwanych hormonem szczęścia. To dzięki opioidowemu działaniu endorfin po bieganiu po prostu czujemy się weseli, zrelaksowani, ochoczy do działania, pobudzeni i uspokojeni zarazem.

 

Jak zacząć i robić to bezpiecznie?

Po pierwsze, zacznij treningi tak, aby jak najmniejszym nakładem pracy osiągnąć najlepsze efekty. Trening nie ma polegać na przebiegnięciu jak największej ilości kilometrów, a zachowaniu równowagi pomiędzy kilometrażem, ilością dni treningowych i rodzajem ćwiczeń. Najlepszym wyjściem do ustalenia stałego planu treningowe jest eksperymentowanie z tymi zależnościami i dopasowanie takiego, dzięki któremu będziemy mogli osiągać założone wyniki, bez nadmiernego obciążenia organizmu.

Kolejnym krokiem jest utrzymywanie minimalnego natężenia treningów. Nawet jeśli jest 30 min, raz na 2-3 dni – staraj się być konsekwętny, jednocześnie zachowując równowagę pomiędzy wysiłkiem a odpoczynkiem. Nadmierny wysiłek, nie jest dobry dla organizmu. Pamiętaj – ciesz się z małych sukcesów i zaakceptuj brak postępów na początku!

Jeżeli już wiesz w jaki sposób zbalansować trening, by nie przeciążyć własnego organizmu i osiągać jak najlepsze wyniki, pamiętaj o obuwiu. Dobre obuwie jest podstawą biegania w plenerze. Udaj się do sklepu sportowego, gdzie specjaliści pomogą Ci w zakupie odpowiednich butów. Najważniejszą rzeczą, przed rozpoczęciem przygody z bieganiem jest dobrać również odpowiednią odzież tak, by pozostać ubezpieczonym na odpowiednie warunki.

Dla większości biegaczy, najlepszym do tego czasem (oraz jedynym czasem wolnym) są wieczory. Bardzo często zdarza się że przygotowane trasy do biegania, z najlepszym podłożem, ulokowane są blisko dróg i ścieżek rowerowych. Niezbędną częścią ubioru staje się wtedy odzież odblaskowa, dzięki której będziemy widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Ustawa o ruchu drogowym mówi wyraźnie, że piesi poruszający się po zmroku i poza terenem zabudowanym, zobowiązani są do posiadania widocznych elementów odblaskowych. Dbając o własne bezpieczeństwo warto zadbać o takie jak kamizelka odblaskowa, czy gadżety służące również do innych celów.

Uprawiając sport warto wyposażyć się w produkty, które nie będą wyłącznie użytkowe, ale będą wykonane modnie, z najwyższej klasy materiałów. Bardzo często zdarza się, że biegacze wybierają odzież spełniającą kilka funkcji. Jak na przykład dobrze wyglądająca, odblaskowa i oddychająca kurta chroniąca przed wiatrem i deszczem.

Polecane produkty

 

Więcej produktów dostępnych w sklepach: Odblaski24.com.pl oraz Refloactive.

Udostępnij ten post swoim znajomym

Łukasz Koźlarek Opublikowane przez:

3 komentarze

 1. Franciszek Wierzbicki
  10 kwietnia 2018

  Oj tak! Często „widzę” niewidocznych biegaczy czy rowerzystów, których tylko jakimś cudem udało mi się dostrzec. Wystarczy naprawdę niewiele, by być widocznym i zadbać o swoje zdrowie oraz życie.

 2. Franciszek
  19 kwietnia 2018

  Ja zawsze mam ze sobą odblaski 🙂 Specjalnie wybrałam bluzę z odblaskowymi paskami 🙂

 3. Radosław Darecki
  20 kwietnia 2018

  Moim zdaniem odblaski przy bieganiu są tak potrzebne jak kask przy jeździe rowerem.

Brak możliwości komentowania.