Różnego rodzaju odblaski bardzo często rzucają nam się w oczy, jednak należy zastanowić się czy zależy nam tylko i wyłącznie na posiadaniu odblaskowego gadżetu, czy na bezpiecznym przemieszczaniu się w słabo oświetlonych i widocznych miejscach.
Jaka jest różnica pomiędzy gadżetem odblaskowym a certyfikowanym odblaskiem, wyjaśniliśmy sobie przy okazji wpisu „Odblask a gadżet reklamowy” oraz „dlaczego jakość odblasku ma znaczenie”, jednak dziś, przyjrzymy się zwiększaniu bezpieczeństwa.
Prawo mówi, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Dla czego prawo tego nakazuje? Ponieważ pieszy poruszający się poza terenem zabudowanym lub w innym słabo oświetlonym miejscu, może być w ogóle niezauważony przez kierowcę pojazdu.
Zapraszamy do zapoznania się z poniższym przykładem:
Głównie to piesi będą najczęstszymi użytkownikami kamizelek odblaskowych i innych elementów, które odbijają światło. U podstaw działania materiału odblaskowego, jak zapewne nie trudno się zorientować leży zjawisko odbicia światła. Oznacza to, że kierowca poruszając się pojazdem, oświetla reflektorami materiał odblaskowy umieszczony na odzieży, który odbija promienie w kierunku jego źródła, tworząc wrażenie świecenia białym światłem.
Aby być w pełni widocznym podczas gdy światła reflektorów są skierowane w naszą stronę, zaleca się umieszczanie odblasków na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej czy też pleców.
Polecane produkty
Więcej produktów dostępnych w sklepach: Odblaski24.com.pl oraz Refloactive.