Ferie zimowe za pasem

Zaczęły się wreszcie upragnione i wytęsknione ferie zimowe, z dużą ilości białego, skrzypiącego śniegu!
Już teraz noclegi w większych i mniejszych ośrodkach narciarskich są praktycznie w 100% zabukowane. Moda na białe szaleństwo ogarnęła wszystkich, czemu trudno się dziwić 🙂
Sporty zimowe integrują całe rodziny: dorośli przez chwilkę mogą poczuć się jak dzieci szusując na nartach, a dzieci – opuściwszy duszne mury szkolne nareszcie mogą się swobodnie wyhasać na świeżym powietrzu. Organizując taki wyjazd należy pamiętać o właściwym wyposażeniu: dopasowanych butach narciarskich, kombinezonie , goglach, kasku itd.
Można skorzystać przy tym z oferty wielu wypożyczalni sprzętu narciarskiego lub – aby uniknąć tłoku i dysponować naprawdę dopasowanym sprzętem, przywieźć całe wyposażenie ze sobą. Należy przy tym zwrócić baczną uwagę na atesty i zwyczajną wygodę. Nie warto kupować tańszych, ale niewygodnych, niedopasowanych butów narciarskich lub zbyt grubej odzieży. Wszystkie te niedogodności  mogą skutecznie popsuć nam radość z beztroskiej zabawy na śniegu.
Równie ważną sprawą jest bezpieczeństwo oraz widoczność – trudno zjeżdżać na nartach czy sankach całej grupie. Najczęściej taka drużyna rozprasza się w tłumie  zjeżdżających i miesza się z innymi. Czasem trudno się znaleźć i policzyć. Od kilku lat furorę robię odblaskowe narzutki na kurtki we fluoroscencyjnych kolorach, z wszytymi pasami odblaskowymi. Osoba ubrana w odblaskową narzutkę jest „fluoroscencyjnym punktem” na stoku, łatwo ją zidentyfikować w tłumie.
Narzutki odblaskowe lub chusty odblaskowe są hitem dla szkółek narciarskich, które najczęściej zamawiają je z nadrukiem własnego logo.
Skompletowanie rozproszonej grupy uczniów na stoku nie jest wtedy żadnym problemem. Kamizelka odblaskowa pełni wtedy rolę identyfikatora.
Snowboardziści najczęściej wybierają wysokogatunkowe szelki odblaskowe z regulacją – typu REFLEX  z certyfikowanych materiałów 3M. Szelki nie krępują ruchów, są dostępne w wersji żółtej fluo lub czarnej – z wgrzanymi pasami odblaskowymi.
Design został tak pomyślany, aby produkt nie kojarzył się z kamizelką odblaskową, ale spełniał jednocześnie jej funkcję.

 

Dla wszystkich  – zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych przeznaczona jest duża opaska odblaskowa zapinana na rzep – służąca jako identyfikator.

 

Na koniec – należy zachować dużą ostrożność i uwzględniać innych, może mniej sprawnych użytkowników stoków. Zawsze zdarzy się ktoś, kto po prostu nie potrafi ominąć przeszkody, lub zwyczajnie nie zapanuje nad sprzętem do szusowania. Starajmy się pomóc takim delikwentom, pomagajmy im w nauce i nie  stwarzajmy dla nich zagrożenia. No i nie dopuśćmy do tego, by szusowanie na nartach zakończyło się dla nich pobytem w najbliższym barze oferującym smaczny grzaniec 🙂
Szusowanie i zabawy na śniegu mają jednak sporo wspólnego z ruchem drogowym : bezpieczeństwo jest tutaj tak samo ważne.

Życzymy wszystkim dzieciom oraz dorosłym wspaniałych wrażeń  na stokach narciarskich!

Udostępnij ten post swoim znajomym

Opublikowane przez: