Jak się chronić? Kilka podstawowych zasad

Nie chodzi o to by przechytrzyć Policjanta…

Około 41% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego.

W przeciwieństwie do poruszających się różnymi środkami lokomocji, piesi nie są chronieni karoserią samochodu, nie mogą zdać się na działanie pasów bezpieczeństwa ani poduszek powietrznych. Stanowią zatem grupę największej troski, grupę która stała się adresatem nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, traktującej o obowiązku posiadania elementu odblaskowego. Ważkość tematu podkreśla fakt, że Ustawodawca rozszerza płaszcz ochrony w stosunku do pierwotnej wersji ustawy, obligującej do tego najpierw tylko użytkowników ruchu poniżej 15 roku życia. Od 31 sierpnia 2014r. zobowiązany jest do tego każdy, kto porusza się po zmroku w terenie niezabudowanym.

smycze_odblaskowe

Jak się chronić?

Rozsądek i umiejętność logicznego myślenia – to podstawa, której nie zrekompensuje żaden substytut, warto jednak zabezpieczyć się dodatkowo i to widocznie. Odblaskowo.
Najpopularniejszy element odblaskowy stanowi kamizelka. I tutaj branża nie pozostaje obojętna na gusta Klientów. Dostępne w designie dla dorosłych: nie tylko żółte i pomarańczowe, ale także niedawno wprowadzone na rynek przez KANDO Plus, a cieszące się ogromnym zainteresowaniem, zielone. Jednak najprężniej rozwijającą się gałęzią mody… dyktowanej bezpieczeństwem,  jest  oferta odblasków dla dzieci. Bogate wzory kamizelek, w nowych jeszcze ciekawszych odsłonach stają się najchętniej wybieranym modelem wśród Przedszkolaków…
Ale niekoniecznie muszą to być kamizelki. Elementy doczepiane do ubrania, opasek, zawieszek, naklejki albo smycze… Każdy znajdzie swój sposób na poprawę widoczności na drodze.  Niemniej ważne  jest ich rozmieszczenie: najbardziej efektywne jest umieszczenie ich na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.
odblaski dla motocyklistów

Konsekwencje…

Za brak odblasku grozi od 20 do nawet 500 zł mandatu. Przy czym stawki te rosną wprost proporcjonalnie … do propagowanej przez media konieczności posiadania odblasku. O odblaskach słyszał już każdy, a co za tym idzie rośnie ilość karanych za niedopełnienie tego obowiązku.
W 2015 roku, przez 2,5 miesiąca  od 1.01.2015 r. do 20.03.2015 r. Policja ujawniła 23 297 wykroczeń i nałożyła 15 567 mandatów karnych za brak elementów odblaskowych.   Ważne jest budowanie świadomości wśród pieszych i propagowanie zachowań zmierzających do ochrony życia. Koszty odblasku są znikome, za to wartość, jaką ze sobą niosą nieprzeliczalna, bezcenna.  Warto przyjrzeć się celom wprowadzonej ustawy, nie traktując jej tylko jako kolejnego obowiązku do spełnienia.
Przecież w całym przedsięwzięciu nie chodzi o to by przechytrzyć Policjanta…

Udostępnij ten post swoim znajomym

Opublikowane przez: