Jak działają odblaski?

Produkty wykonane z pryzmatycznych folii odblaskowych, potocznie zwane odblaskami zapewne w większości kojarzą się nam z kamizelkami odblaskowymi i opaskami samozaciskowymi, jednak technologia „odblasku” ma dużo szersze zastosowanie w nauce i technice. Przyjrzyjmy się więc zjawiskom leżącym u podstaw działania materiałów odblaskowych oraz temu, jak produkuje się te materiały i do czego się je wykorzystuje.

Historia odblasku

Pewnego razu, gdy Percy Shaw jechał do Halifax zauważył odbite w oczach kota siedzącego na płocie wzdłuż drogi światło. Uświadomił sobie że dzięki zauważonemu odbiciu promieni, mógł utrzymać kurs na drodze i nie stoczył się w rów. W 1934 roku opatentował swój wynalazek zwany odblaskiem.

Jak działa odblask?

U podstaw działania materiału odblaskowego, jak zapewne nie trudno się zorientować leży zjawisko odbicia światła. W zależności od rodzaju powierzchni, padające światło zostaje pochłonięte, przepuszczone i odbite od danego materiału. Kiedy powierzchnia jest idealnie płaska, zachodzi znane zjawisko „kąt odbicia równa się kątowi padania”.
W przypadku gdy materiał jest chropowaty, duża część promieniowania ulega rozproszeniu, podczas którego odbijane jest w różnych kierunkach. Niektóre materiały charakteryzują się taką strukturą, że światło ulega odbiciu w kierunku bliskim do tego, z jakiego pada – taka proces nazywamy odbiciem współdrożnym, powrotnym albo odblaskowym.

W praktyce oznacza to, że kierowca poruszając się pojazdem, oświetla reflektorami materiał odblaskowy umieszczony na odzieży, który odbija promienie w kierunku jego źródła, tworząc wrażenie świecenia białym światłem. Zjawisko to wystąpi tylko w sytuacji oświetlania materiału jakimś źródłem światła.

Dotychczas, wynalezione zostały dwa rodzaje materiałów odblaskowych, czyli tego w jaki sposób osiągnąć można odbicie światła:

  • materiał mikrokulkowy – elementem odbijającym promienie światła są tysiące mikrokulek szklanych wkomponowanych w warstwy tkaniny. Najczęściej używane do takich produktów jak kamizelki odblaskowe
  • materiał mikropryzmatyczny – światło odbijane jest przez specjalnie uformowane pryzmaty

 

 

Jak widać tak proste działanie może niejednokrotnie uratować życie. Aby odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze, dowiedz się gdzie najlepiej umieścić odblask.
Pamiętajmy też, że jakość odblasku ma duże znaczenie, dlatego warto zaopatrzyć się w najlepszej jakości produkty odblaskowe zakupione u zaufanego sprzedawcy.

 

Polecane produkty

Więcej produktów dostępnych w sklepach: Odblaski24.com.pl oraz Refloactive.

Udostępnij ten post swoim znajomym

Łukasz Koźlarek Opublikowane przez: